Dzięki odpowiednio dobranym licówkom zęby mogą uzyskać efektowny wygląd. Czym dokładnie są licówki? Jakie są ich główne rodzaje? Kiedy są one stosowane?
Czym są licówki?
Licówkami nazywa się rodzaj stałych protez zębowych, które wykorzystywane są w celu odtworzenia wyglądu zębów.
Tego rodzaju uzupełnienia protetyczne są umieszczane na przedniej stronie zębów, która określana jest również jako licowa. Stąd też pochodzi ich nazwa.
Licówki przygotowuje się na zamówienie pacjenta, dlatego też w celu ich przygotowania pobiera się wyciski zębów lub też wykonuje się specjalny skan 3D za pomocą urządzenia komputerowego do diagnostyki stomatologicznej.
Licówki – gdzie można je wykonać?
Uzupełnienia te nie podlegają refundacji przez NFZ, dlatego pacjent musi zapłacić za nie samodzielnie w prywatnym gabinecie lub klinice stomatologicznej.
Wysokiej jakości licówki może wykonać bardzo dobry stomatolog w Krakowie, dlatego warto zdecydować się na gabinet z pozytywnymi opiniami od pacjentów.
Rodzaje licówek stomatologicznych
Obecnie stosuje się dwa główne rodzaje licówek stomatologicznych:
- licówki porcelanowe
- licówki kompozytowe
Licówki porcelanowe wykonane są z naturalnej porcelany, co powoduje, że są one bardzo wytrzymałe i przy tym mają naturalny, mlecznobiały wygląd, dlatego idealnie imitują wygląd zębów. Są one jednak droższe od licówek kompozytowych, natomiast ze względu na swoją trwałość mogą służyć na lata.
Licówki kompozytowe wykonuje się z kompozytów używanych również do leczenia próchnicy. Tego typu materiały nie są aż tak trwałe jak porcelana, ale są tańsze. Licówki tego typu są zatem ekonomiczną alternatywą dla licówek porcelanowych. Proces zakładania licówek kompozytowych określany jest także jako bonding.
Wybierając się do specjalisty jak bardzo dobry stomatolog w Krakowie, można otrzymać profesjonalną pomoc w doborze odpowiednich typów licówek.
Kiedy stosuje się licówki?
Licówki jako uzupełnienia protetyczne mają w stomatologii bardzo szerokie zastosowanie. Kiedy używane są one najczęściej?
Nieestetyczny kształt zębów
Niekiedy zęby mają niezbyt estetyczny kształt, na przykład są wąskie i długie lub bardzo małe, co zaburza wygląd uśmiechu. Dzięki licówkom można wtedy zmienić ich wygląd i sprawić, że będą prezentowały się atrakcyjnie.
Niemożliwe do usunięcia przebarwienia zębów
Wiele przebarwień widocznych na zębach można usunąć, na przykład z użyciem zabiegu higienizacji czy wybielania. Gdy jednak nie jest to możliwe, rozwiązaniem jest zastosowanie licówki na przebarwionym zębie.
Nadłamanie zęba
Gdy ząb uległ nadłamaniu, wtedy najlepszym sposobem jego odbudowy będzie założenie licówki. Ta porcelanowa będzie mogła posłużyć wtedy na wiele lat i doskonale imitować naturalny wygląd uszkodzonego zęba.
Diastema – przerwa między zębami
Licówki bardzo często używane są też wtedy, gdy pomiędzy zębami pojawiają się przerwy. Najczęściej wybierane są w przypadku diastemy, czyli przerwy widocznej pomiędzy jedynkami. Mogą wtedy natychmiast ją zamknąć, bez konieczności zakładania aparatu ortodontycznego.