naturvita.pl

Dieta, Uroda, Zdrowie, Natura

Lifestyle Zdrowie

Czy zęby mądrości są potrzebne?

Spośród wszystkich zębów to właśnie zęby mądrości mogą sprawiać najwięcej problemów. Ich nazwa potrafi być myląca, ponieważ z całą pewnością ósemki nie pomagają w wyzwaniach intelektualnych. Pojawiają się stosunkowo późno w życiu, ponieważ ich wzrost datuje się na koniec okresu dojrzewania. W zależności od skłonności genetycznych, ich liczba może być różna. Niektórzy ludzie w ogóle nie doczekują się swoich ósemek.

Dlatego też wiele osób zastanawia się nad jednym – czy zęby mądrości są potrzebne, czy też nie?


W dawnych czasach ósemki były niezwykle przydatne do żucia pokarmu, zwłaszcza że pojawiały się w wieku, w którym wielu naczelnych zmagało się już z bardzo dużymi ubytkami w uzębieniu. Jednakże w toku ewolucji szczęka ludzka uległa modyfikacjom. Obecnie jest znacznie krótsza i dlatego zęby mądrości ledwo się w niej mieszczą. Z tego powodu często wyrastają pod nieprawidłowym kątem. Uniemożliwia im to pełnienie swojej funkcji.


Na dodatek ze względu na swoje położenie w jamie ustnej, wszystkie zęby mądrości są szczególnie narażone na problemy z próchnicą i innymi chorobami. Nawet podczas bardzo dokładnego szczotkowania trudno jest dotrzeć do ósemek i prawidłowo je oczyścić. U wielu osób ubytki pojawiają się w ich powierzchni zanim te zęby porządnie wyrosną. Na dodatek wzrost często przychodzi wraz z napuchniętymi dziąsłami i ich podrażnieniem, które może prowadzić do stanów zapalnych i innych bolesnych dolegliwości.

Dlatego też nie należy się dziwić, że bardzo wiele osób decyduje się na to, aby usunąć zęby mądrości jak tylko zaczną powodować one jakiekolwiek problemy. Niektóre gabinety stomatologiczne oferują tego typu prewencyjne usuwanie ósemek. Dodatkowym czynnikiem tutaj jest fakt, że zęby mądrości trudno leczyć, ponieważ po raz kolejny, ich położenie tworzy duże utrudnienia.

Dlatego też przy objawach zapalnych czy próchnicy, ekstrakcja ósemek jest dobrym pomysłem. Brak zębów mądrości na pewno nie będzie przeszkodą przy jedzeniu, a pozwoli uniknąć bardzo wielu problemów stomatologicznych.

Możliwość komentowania została wyłączona.