naturvita.pl

Dieta, Uroda, Zdrowie, Natura

Dieta Lifestyle

Ekożywność

Jesteś zainteresowany najnowszymi trendami w żywieniu? Ekologia, środowisko naturalne i dobrostan naszej planety są dla Ciebie ważne? Jeżeli tak to z pewnością często zakupujesz produkty oznaczone mianem ekożywności, ale czy na pewno wiesz co to dokładnie znaczy? Jeżeli jesteś ciekawy, to serdecznie zapraszamy Cię do lektury tego tekstu!

Ekożywność co to jest

Zapewne wiele z nas zastanawia się co to oznaczenie naprawdę oznacza. W skrócie można powiedzieć, że eko produkty to takie, które pochodzą z hodowli lub upraw, na których stosowana jest polityka zrównoważonego rozwoju oraz całkowicie zrezygnowano z używania sztucznych nawozów oraz konserwantów. Takie ekologiczne uprawy nie obciążają środowiska w stopniu większym niż naturalnie występujące, są one więc wielkim odciążeniem dla środowiska naturalnego, na które bardzo negatywny wpływ mają wielkie korporacje produkujące żywność na masową skalę. Dzięki temu, że na tego typu upraw nie stosuje się żadnych sztucznych substancji konserwujących, ani pestycydów klient ma pewność, że pożywa produkty, które nie będą miały negatywnego wpływu na jego stan zdrowia. Oczywiście wiąże się to ze zdecydowanie wyższą ceną, często ekożywność jest nawet dwa razy droższa od zwyczajnych masowych produktów.

Warto jednak stawiać na eko- produkty, gdyż pozwalają one nie tylko chronić naszą planetę przed szkodliwą działalnością wielkich koncernów, ale także umożliwiają one rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki temu wiele lokalnych i rodzinnych firm ma możliwość działania i rozwoju, a także wytwarzania konkurencyjnych produktów, które tak jak produkty wielkich koncernów znajdą się w dużych i ogólnodostępnych dla wszystkich klientów hipermarketach.

W Polsce w ostatnich latach możemy zaobserwować znaczny wzrost popytu na produkty, wytwarzane przez ekologiczne firmy, w sklepie można w bardzo prosty sposób rozpoznać ekożwyność- jest ona oznaczona międzynarodowym symbolem zielonego liścia. Pamiętajmy, że kupując tego typu produkty wspieramy nie tylko lokalne firmy ale także dbamy o własne zdrowie.