naturvita.pl

Dieta, Uroda, Zdrowie, Natura

metabolizm co to
Dieta

Metabolizm – co to jest i jaką pełni rolę?

Metabolizm to swoiste słowo klucz, bez którego trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek ulotkę dotyczącą produktu na odchudzanie. Trzeba jednak wiedzieć, że metabolizm to coś więcej, niż tylko medyczne pojęcie. To proces, bez którego trudno wyobrazić sobie prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu.

Metabolizm co to jest?

Mówiąc wprost, metabolizm to ogół procesów, które są odpowiedzialne za przetwarzanie pokarmu w energię. I na tym w zasadzie można by zakończyć opis procesów przemiany materii, gdyby nie fakt, że ich wpływ na zdrowie jest bardzo duży.

Metabolizm co to? Biorąc pod uwagę specyfikę funkcjonowania ludzkiego organizmu, trzeba pamiętać, że im szybkość zachodzących procesów metabolicznych jest wyższa, tym lepiej dla człowieka. Nic w tym dziwnego, gdyż zahamowanie metabolizmu prowadzi do:

– gwałtownego rozrostu tkanki tłuszczowej,
– zwiększenia ciśnienia krwi,
– osłabienia, zwiększenia poziomu cukru we krwi,
– wielu schorzeń układu krwionośnego,
– zwiększenia prawdopodobieństwa wystąpienia np. zawału serca itd.

Metabolizm co to jest i jak wpływa na ludzkie zdrowie?

Procesy przemiany materii mają olbrzymi wpływ na zdrowie człowieka. Jeśli zachodzą one szybko, sprawnie i zgodnie z przyjętymi normami, to wpływają one przede wszystkim na redukcję masy ciała. Ale trzeba pamiętać, że odchudzanie to nie jedyny skutek zachodzących prawidłowo procesów metabolicznych. O ich skuteczności decydują bowiem takie czynniki, jak:

– poprawa krążenia krwi,
– obniżenie zawartości cukru we krwi,
– zwiększenie codziennej dawki energii,
– stopniowy przyrost masy mięśniowej,
– zmniejszenie ryzyka wystąpienia groźnych chorób przewlekłych.

Mówiąc wprost, metabolizm to coś więcej, niż tylko procesy odpowiedzialne za spadek masy ciała. To całokształt procesów, które mają olbrzymi wpływ ma samopoczucie człowieka.

Metabolizm co to i jak go zintensyfikować?

Okazuje się, że procesy metaboliczne można intensyfikować! Aby tak się stało, konieczne jest wprowadzenie szeregu zmian do codziennego trybu życia. Efektywność przemian metabolicznych zależy m.in. od ilości ruchu, ilości spożywanej wody (co ważne – niegazowanej!), a także od ilości błonnika, która codziennie jest – głównie za pośrednictwem warzyw – wprowadzana do organizmu człowieka. Jeśli wszystkie te kwestie są prawidłowo zbilansowane, to ich wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka będzie bardzo korzystny.

Metabolizm co to? Reasumując, jest to całokształt procesów, dzięki którym człowiek po prostu czuje się lepiej i ma dużo energii. A o to przecież chodzi w codziennym funkcjonowaniu.