naturvita.pl

Dieta, Uroda, Zdrowie, Natura

Dieta Lifestyle

Większość osób chce schudnąć, ale niektórzy chcą też przytyć i nie wiedzą jak to zrobić

Jeżeli chodzi o przemianę naszej materii, to jest taki magiczny termin jak metabolizm, a raczej jego prędkość. Przekłada się to w dużej mierze na to, że jeden człowiek ma sporo nadprogramowych kilogramów i problemy ze schudnięciem, a drugi z kolei jest bardzo szczupły, wręcz za chudy, chciałby przytyć, ale nie wie jak. Tak naprawdę, każdy ma swój własny, osobisty bilans kaloryczny i dla każdej osoby jest on różny. Oczywiście, zależy on od płci, wieku, aktualnej masy ciała, podejmowanych aktywności, ale jest także sprawą mocno indywidualną, zależną właśnie od jakości naszego metabolizmu.

Dla osób, które chcą nieco stracić na wadze, znajduje się w internecie mnóstwo rad, gotowych diet, planów treningowych i tak dalej, ale ci, którzy przeciwnie, chcieliby nieco zyskać na wadze, raczej mają problem ze znalezieniem konkretnych informacji na temat tego, jak to zrobić. Zasada jest generalnie bardzo prosta, osoba która chce przytyć, powinna żywić się zgodnie z dodatnim bilansem kalorycznym, czyli więcej kalorii do swojego organizmu dostarczać, niż spalać.

Nie chodzi tu jednak absolutnie o to, by ładować w siebie tak zwane śmieciowe jedzenie, bo w ten sposób można zniszczyć swoje zdrowie. Cała rzecz jest więc w tym, by jeść produkty wysokokaloryczne, ale jednocześnie zdrowe. No więc, co jeść żeby przytyć? Dobrym przykładem są wszelkiego typu orzechy oraz bakalie, które nie tylko zawierają bardzo wiele wartościowych składników odżywczych, ale są właśnie pożywieniem bardzo kalorycznym, gdyż są bardzo bogate w dobre tłuszcze. Trzeba też oczywiście spożywać duże ilości węglowodanów, ale kluczem jest to, by nie były to bezwartościowe węglowodany proste, ale wartościowe węglowodany złożone.

Dobrze zadziałają więc duże ilości ryżów, makaronów i pieczywa, ale ważne jest to, by były to produkty z tak zwanego pełnego przemiału, najlepiej żytnie lub orkiszowe. Gdy ktoś chce zbudować także nieco masy mięśniowej, musi dostarczyć organizmowi solidnej ilości czystego białka wysokiej jakości. Tu z kolei dobrze sprawdzą się odżywki białkowe dedykowane kulturystom i sportowcom.