naturvita.pl

Dieta, Uroda, Zdrowie, Natura

Uroda

Kolagen i jego rola w organizmie człowieka

Coraz więcej osób stara się maksymalnie opóźnić proces starzenia się swojego organizmu, stosując nowoczesne kosmetyki i korzystając z zabiegów medycyny estetycznej. Przed udaniem się do drogerii lub gabinetu kosmetycznego, warto przyjrzeć się bliżej kolagenowi, białku odpowiedzialnemu za jędrną i gładką skórę.

Czym jest kolagen i jakie są jego właściwości

Kolagen potocznie nazywany jest białkiem młodości. To naturalnie występująca w organizmie ludzkim substancja będąca głównym składnikiem tkanki łącznej. Jej podstawowym zadaniem jest łączenie ze sobą komórek, dlatego znaleźć ją można w skórze, kościach i ścięgnach, chrząstkach, a także naczyniach krwionośnych. Kolagen odpowiedzialny jest m.in. za prawidłowe funkcjonowanie stawów, utrzymywanie elastyczności naczyń krwionośnych, a także utrzymywanie gładkości i napięcia skóry. Organizm młodego człowieka regularnie odbudowuje włókna kolagenowe. Niestety po ukończeniu 26 roku życia zdolność do ich odtwarzania zaczyna słabnąć, a ilość wytwarzanego białka ulega zmniejszeniu. Tempo słabnięcia procesu odbudowy włókien kolagenowych uzależnione jest w dużej mierze od stylu życia, a także poziomu stresu i przebytych chorób. 

Skutki niedoboru kolagenu w organizmie

W związku z tym, że kolagen to substancja odpowiedzialna za gładkość i jędrność skóry jego niedobory powodują powstawanie zmarszczek. Są one najbardziej widoczne na twarzy oraz szyi. Wraz z utratą elastyczności skóra staje się bardziej wiotka. Negatywnym skutkiem utraty kolagenu jest cellulit, a także łamliwość i wypadanie włosów. Co istotne niedobory białka młodości wpływają również na zanikanie mazi stawowej. Rezultatem jej niedoboru jest ból i drętwienie stawów. Aby dostarczyć kolagen do organizmu, warto zastosować odpowiednią dietę, sięgnąć po skuteczne preparaty i suplementy diety, lub poddać się nowoczesnym zabiegom z zakresu medycyny estetycznej. Dieta kolagenowa powinna być oparta na roślinach strączkowych oraz rybach. Zalecane jest także spożywanie żelatyny spożywczej oraz podrobów. W sprzedaży dostępne są również suplementy diety zawierające rybi, bydlęcy lub wieprzowy kolagen. W celu opóźnienia efektów starzenia się skóry można sięgnąć po kosmetyki do skóry oraz włosów. Balsamy do ciała oraz odżywki do włosów mają działanie regenerujące i rewitalizujące. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z zabiegów ultradźwiękowych lub laserowych wykonywanych miejscowo, które stymulują organizm do produkcji nowego kolagenu. Regularnie wykonywane zabiegi pozwalają uzyskać efekt liftingu skóry i przywrócić jej młodzieńczy wygląd.